گرافیک
آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک

اگر بخواهیم ترکیب بندی را تعریف کنیم، خواهیم گفت:(چیدن و قرار دادن اجزایی در کنارهم در جهت شکل دادن یک کل). در طراحی هایتان برای ایجاد یک ترکیب متوازن و متعادل اشیاء موضوع خود را در کادر آنقدر حرکت دهید و حالات مختلف را امتحان کنید تا از آن ترکیب احساس خوبی پیدا کنید و زیبا به نظر برسد. ترکیب حساب شده شکل ها ،سایه ها ، نور ها و پس زمینه طراحی ها را زیبا و جذاب می کند. یک راه مفید برای ایجاد یک ترکیب بندی خوب استفاده از روش تقسیم سه تایی است. برای این کار کادرتان را با خط هایی کم رنگ به صورت افقی و عمودی به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. از محل طلاقی این خطوط به عنوان نقطه توجه استفاده کنید و اشیاء اصلی را روی آنها قرار دهید. ترکیب بندی هایی که می بینید به خاطر داشتن توازن و تعادل جذاب هستند. ترکیب های خودتان را بچینید و از آنها طراحی کنید. من دوستدارم ترکیب هایی از طبیعت را انتخاب کنم. چند قدم عقب و جلو بروید و احجام را سطوحی سیاه و سفید تصور کنید و در ذهنتان آنها را کنارهم بچینید. آیا جذاب نیست؟ ترکیب بندی شما آرام است یا شلوغ؟

حتما ً نباید موضوع اصلی را در وسط کادر قرار دهید. با این کار خیلی خلاقیت به خرج نداده اید. وقتی که یک طراحی می کشید از چیزهایی که در آثارهنری دیده اید و یاد گرفته اید استفاده کنید. وقتی که تصمیم گرفتید موضوع اصلی کجای کادر قرار گیرد سایر جزا را در اطراف آن بکشید به گونه ای که توجه بیننده را بیشتر به سمت موضوع اصلی هدایت کند.

طراحی یک زبان همه فهم است. وقتی در رستورانی در فرانسه با دوستانم می خواستیم چیزی سفارش دهیم چون کسی از ما فرانسوی بلد نبود ، مجبورشدم چیزی را که می خواستیم بکشم. یک پاکت ته جیبم پیدا کردم و یک مرغ کباب شده را روی آن کشیدم و به پیش خدمت نشان دادم. آن روز همه از گرسنگی نجات پیدا کردیم. یکی از دوستانم هنوز آن پاکت را بعد از سال ها دارد که رویش نوشته (( طراحی ای که ما را از گرسنگی نجات داد)).والتر ت. فاستر

    http://mntgroup.blogfa.com                                                                                                                                                                   


 

[ جمعه نوزدهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:24 ] [ محسن نظری ] [ ]
گرافیک حیطه‌ای از هنرهای تجسمی است و دارای کاربردهای متنوع و گسترده‌ای میباشد. گرافیک یا به عبارت کاملتر طراحی گرافیک (Graphic design)، بکارگیری تکنیکهای مختلف خلق آثار دوبعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و ... است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام بپذیرد. از جملهٔ این تکنیکها می‌توان به: عکاسی، اچینگ، نقاشی، روشهای مختلف چاپ اشاره نمود. در هنر طراحی گرافیک از عکس، تکنیکهای مختلف طراحی (مداد، کنته، ذغال، پاستل گچی، پاستل روغنی، قلم و مرکب، مداد رنگی)، تکنیکهای مختلف نقاشی (رنگ و روغن، آبرنگ، گواش، رنگهای آکریلیک)، کلاژ، انواع روشهای چاپ دستی (سیلک اسکرین و باتیک) و هرنوع روش خلق تصویر استفاده می‌شود.
تعریف جلالی : گرافیک یک اثر هنریست که میخواهد پیامی رااز طریق بصری در کوتاهترین زمان ممکن به مخاطب برساند.
» در طراحی گرافیک، حیطه‌ها و تخصصهای مختلفی وجود دارد:
ارتباط بصری (Visual communication)- مانند:
طراحی پوستر
طراحی جلد
طراحی علامت (Sign)
طراحی نشان (Logo)
طراحی حروف
طراحی آگهی تبلیغاتی
صفحه آرایی برای کتاب و نشریه
طراحی صفحات وب
طراحی چاپ برای بسته‌بندی
تصویرسازی (Illustration)- مانند:
تصویرسازی برای کتابهای کودک، کتابهای علمی و آموزشی
تصویرسازی برای نشریات
طراحی نقشه « . . .

[ یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 9:16 ] [ محسن نظری ] [ ]
ساختن و فهمیدن آثار هنرهای تجسمی موضوع اصلی مبانی هنرهای تجسمی است .
درک درست یک اثر تجسمی تا حدود زیادی بستگی به شناختن و درک کردن ابزار و عناصر هنر تجسمی دارد
در مبانی هنرهای تجسمی الفبای تجسم و یا تصویر کردن و درک آثار هنرهای تجسمی تجربه میشه
این هنر قواعد خودش را دارا بوده و میشه گفت زبان هنرهای تجسمی بسیار پیچیده و دشواره !
چشم به عنوان عامل دیدن و نگاه کردن نقش اصلی در فراگیری هنرهای تجسمی رو داره
چرا که دیدن امکان تجربۀ مستقیم و بدون واسطۀ واقعیت اشیا پیرامون را برای ما فراهم میکنه
ما با دیدن یک شی میتونیم بفهمیم که ویژگی و امکاناتش چیه
به طور کلی میشه گفت آشنا شدن با مبانی هنرهای تجسمی میتونه در درک کردن درست جهان بصری بسیار موثر باشه.

عناصر و نیروهای بصری در هنرهای تجسمی به دو بخش کلی تقسیم می شوند :
بخشی که با آنها به طور فیزیکی و ملموس سرو کار داریم ( همان عناصر بصری ) مثل : خط ، سطح ، شکل ، بافت ، اندازه ، و تیرگی و روشنی
بخش دیگری که کیفیات خاص بصری هستند که حاصل تجربه و ممارست هنرمند در بکار بردن عناصر بصری بوده و : تعادل ، تناسب ، هماهنگی و کنتراست و ریتم را شامل می شود که به نیروهای یک اثر تجسمی استحکام میبخشند !


[ چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۷ ] [ 12:6 ] [ محسن نظری ] [ ]
مبانی هنرهای تجسمی را میشود به قواعد درک زبان و ابداع در هنرهای تجسمی و بصری تعبیر کرد به وسیلۀ شناختن و تجربه کردن مبانی هنرهای تجسمی زبان آثار هنری که با تجسم و با ارتباط بصری سرو کار دارند بهتر فهمیده و به کار گرفته می شود . دانستن قواعد زبان ارتباط بصری نیز به قدرت ابداع و ادراک در هنر تجسمی کمک می کند .
عموما هنرهای تجسمی به آن دسته از هنر ها گفته می شود که قابلیت تجسم و شکل پذیری دارند و مستقیما به وسیلۀ حس بصری درک می شوند .
آنچه که در قالب هنرهای تجسمی جای میگیرد عبارت است از : عکاسی ، گرافیک ، نقاشی ، طراحی ، مجسمه سازی ، معماری و طراحی صنعتی .
میشه گفت همۀ هنرهایی که به صورت بصری ارائه و دیده می شوند و به نحوی با تصویر سر و کار دارند اصول و مبانی مشترکی دارند که « مبانی هنرهای تجسمی » یا « مبانی هنرهای بصری » نامیده می شوند .

[ چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۷ ] [ 12:3 ] [ محسن نظری ] [ ]

فصل چهارم – تناسب، تعادل، تباين، حركت و ريتم  تناسب

تناسب مفهومي رياضي است كه در هنر تجسمي بر كيفيت رابطه ي مناسب ميان اجزاي اثر با يكديگر و با كل اثر دلالت دارد. تناسب يكي از اصول اوليه ي اثر هنري است كه رابطه ي بصري هماهنگ ميان اجزاي آن را بيان مي كند.
مي توان در يك تابلوي نقاشي روابط متناسبي ميان خطوط سيال خيال انگيز، رنگ ها و وسعت سطوح برقرار كرد و يا در يك اثر حجمي روابط مناسبي ميان فرورفتگي و برجستگي ها، فضي منفي و فضاي مثبت، بافت ها و سطوح مختلف ايجاد كرد.


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 14:17 ] [ محسن نظری ] [ ]

   شكل

در هنرهاي تجسمي به كارگيري واژه ي شكل براي بيان حالت و ويژگي هاي تصويري بسيار متنوع است. به طور كلي، شكل هم به سطح دو بعدي و هم به حجم و هم به نمايش تصويري شكل ها و حجم ها گفته مي شود. شكل ها هم به طور طبيعي در پيرامون ما وجود دارند مانند سنگ، صخره ، ابر، درخت و حيوانات، و هم با استفاده از ابزار ساخته مي شوند مثل مجسمه اي كه از سنگ يا فلز ساخته مي شود. همچنين به تصوير آن مجسمه نيز شكل مي گويند.  


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 14:10 ] [ محسن نظری ] [ ]

حجم

 

به اجسامي كه داراي سه بعد : طول، عرض و ارتفاع يا عمق باشند، حجم گفته مي شود.
معمولاً همه ي اشياي مادي در طبيعت داراي حجم هستند.
در هنر تجسمي چنانچه يك نقطه را در سه بعد گسترش دهيم و يا يك پياژه خط را در جهت هاي مختلف حركت دهيم، تجسمي از حجم به وجود مي آيد. به همين جهت درهنر تجسمي حجم ممكن است هميشه ملموس و مادي باشد ولي از نظر بصري وجود داشته باشد كه در اين صورت مي توان به آن حجم مجازي گفت.

همان طور كه سه شكل دايره، مربع و مثلث به عنوان اشكال پايه براي سطح نام برده شدند. كره ، مكعب و هرم را نيز مي توان به عنوان اجسام هندسي پايه نام برد. اين سه نوع حجم به طور كاملاً منظم به ندرت در طبيعت ديده مي شوند. اما به طور كلي همه ي حجم هاي طبيعت از تركيب يا تغيير شكل اين سه حجم پايه و هندسي به وجود مي آيند.


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 14:3 ] [ محسن نظری ] [ ]

فصل دوم – عناصر بصري ( نقطه، خط، سطح ، حجم و...) 

 

نقطه:

در هنر تجسمي وقتي از نقطه نام برده مي شود، منظور چيزي است كه داراي تيرگي يا روشني، اندازه و گاهي جرم است و در عين حال ملموس و قابل ديدن است. از اين نظر در ظاهر تشابهي ميان اين مفهوم از نقطه با آن چه كه در رياضيات به نقطه گفته مي شود، وجود ندارد.


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 13:55 ] [ محسن نظری ] [ ]

فصل اول – مباني هنرهاي تجسمي

  مباني هنرهاي تجسمي چيست؟

ايجاد آثار هنرهاي تجسمي و درست درك كردن آن ها نياز به يك شناخت اوليه از اصول و مباني هنرهاي تجسمي دارد. همين دليل اين مباني را مي توان به الفبا و قواعد درك زبان و ابدع در هنرهاي تجسمي و بصري تعبير كرد. آشنا شدن با مباني هنرهاي تجسمي مي تواند تا حد زيادي در درك كردن جهان بصري مؤثر باشد.
آنچه در روزگار ما در قالب هنرهاي تجسمي جاي مي گيرد عبارت است از : عكاسي، گرافيك، نقاشي ، طراحي و مجسمه سازي. به طور كلي مي توان گفت همه هنرهايي كه به صورت بصري ارائه يا ديده مي شوند و با تصوير سر و كار دارند، اصول و مباني مشتركي دارند كه «مباني هنرهاي تجسمي» يا «مباني هنرهاي بصري» ناميده مي شوند. بنابراين در مباني هنرهاي تجسمي الفباي تجسم يا تصوير كردن و همچنين درك آثار هنرهاي تجسمي را تجربه خواهيم كرد.
 


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 13:49 ] [ محسن نظری ] [ ]
مبانی هنرهای تجسمی

http://edu.tebyan.net/textbooks/0282/index.htm
[ سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 13:40 ] [ محسن نظری ] [ ]
درباره وبلاگ

«هو الله الخالق الباری‏ء المصور»
امکانات وب